T - profi 2022
9.11.2022

V pátek 4.11.2022 se v strojírenské firmě Bašista s.r.o konalo okresní kolo soutěže Talenty pro firmy T-PROFI. Soutěž má podpořit vzdělávání pro praxi, povzbudit děti v zájmu o technické obory, v manuální zručnosti, posílit jejich kreativitu a představit jim firmy v regionu jako potenciální zaměstnavatele. Soutěží smíšené týmy, jejich cílem je v časovém limitu smontovat ze součástek technické stavebnice model, který bude fungovat. Zadání soutěžící obdrží až na místě, takže si dopředu nemohou sestavení natrénovat.Hlavním pořadatelem byla Hospodářská komora, chce tímto formátem u mladší poloviny družstva podnítit zájem o technické obory a u těch starších pomoci s profesní orientací.

Soutěžní tým tvoří tři žáci páté třídy ZŠ, tři studenti 2. ročníku SŠ a jeden zástupce firmy jako kapitán týmu a 2x pedagogický dozor. Kapitán a pedagpogové v týmu nemůžou pomáhat s montáží, pouze radí a koordinují postupy. Vítězný tým postupuje do krajského kola soutěže.

Zúčasnily se celkem 4 týmy z toho dva týmy zastřešovala SŠP Krnov. Jeden tým se Základní školou Krnov, Dvořákův okruh 2 a firmou KRNOVSKÉ OPRAVNY A STROJÍRNY S.R.O, tento tým po celkem 180 min. složil model dle zadání jako nelépe hodnocený. Dále soutěžil druhý tým se Základní školou a Mateřskou školou Úvalno a firmou A S P E C, spol. s r.o.. Tento tým složil model za 173 min., ale porota udělila několik trestných minut za drobnou chybu v konstrukci.

Střední škola Průmyslová získala ty nejlepší místa a je hrdá na své žáky a žáky ze spolupracujících základních škol, že se dokáží v dnešní době elektroniky zapojit i do manuální činnosti, čtení výkresů a logických úvah.